Praca po ekonomii – co można robić? Gdzie szukać pracy?

Praca po ekonomii – co można robić? Gdzie szukać pracy?

25 czerwca, 2021 0 przez Mikołaj Online

Ekonomia jako kierunek studiów nie traci na popularności i stwarza szerokie możliwości zawodowe. Choć na rynku pracy panuje spora konkurencja w tym zawodzie, to łatwość poszerzenia kompetencji czy przekwalifikowania się sprawia, że ekonomiści nie pozostają długo bez pracy.

Studia ekonomiczne są ponadto dobrym wyborem dla przyszłych przedsiębiorców. Co czeka absolwentów wkraczających na rynek pracy? Jaka praca po ekonomii jest dostępna w Polsce?

Gdzie można pracować po ekonomii?

Absolwenci ekonomii mają dość spory wybór, jeśli chodzi o dostępne stanowiska. W tym miejscu należy jednak wspomnieć, że zgodnie z wynikami badania Barometr zawodów, w skali krajowej, zarówno w roku 2021, jak i kilku latach ubiegłych, jedynym zawodem nadwyżkowym jest ekonomista. Oznacza to, że na rynku pracy w Polsce jest wielu kandydatów do pracy o podobnym stopniu doświadczenia i kompetencjach przy niewystarczającej liczbie dostępnych ofert. Utrzymująca się od lat popularność studiów, a także szkolnictwa technicznego, kształcącego ekonomistów, sprawia, że stały dopływ nowej kadry jest zapewniony. Przewyższa on jednak zapotrzebowanie firm w wielu obszarach kraju.

Nadmiar specjalistów w tej dziedzinie prognozowany jest w 195 powiatach! W 7 ekonomiści znajdują się w grupie zawodów deficytowych, a więc takich, których przedstawicieli na lokalnym rynku pracy brakuje. O pracę – zgodnie z badaniem – najłatwiej będzie zatem w powiatach: sztumskim, wągrowieckim, kościańskim, wschowskim, głogowskim, kłodzkim, ropczycko-sędziszowskim.

Nie oznacza to bynajmniej, że ekonomia jako kierunek kształcenia stanowi zły wybór. Ze względu na szerokie możliwości, jeśli chodzi o wybór branży czy stanowisk pracy, te studia cieszą się dużą popularnością. Na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku ekonomia; finanse i rachunkowość; informatyka i ekonometria w roku akademickim 2020/2021 przypadało dziesięć osób na jedno miejsce! To szósty pod względem popularności kierunek na tej uczelni, trzeba jednak przyznać, że na początku studiów dość multidyscyplinarny. Ekonomiści, zdobywszy szereg różnorodnych kwalifikacji, mogą z dużą łatwością się przebranżowić, szukać pracy w pokrewnych dziedzinach.

Pora zatem odpowiedzieć na pytanie: gdzie praca po ekonomii jest możliwa i na jakich stanowiskach wymaga się kierunkowego wykształcenia. 

Już na studiach warto zastanowić się, który obszar zawodowy najbardziej nas interesuje i pod tym kątem wybrać specjalizację. To od niej – przynajmniej na początku będzie zależeć w dużym stopniu kierunek kariery, w którym przyjdzie nam podążać. Studiując ekonomię, mamy przecież szansę poznać tematy gospodarcze, administrację publiczną, zarządzanie, wyspecjalizować się w obrocie nieruchomościami itd. Specjalizacje mogą się różnić w zależności od szkoły wyższej, którą wybierzemy. Przykładowe to: analityka rynku i otoczenia biznesu, gospodarka elektroniczna, handel zagraniczny, ekonomia menedżerska, gospodarowanie nieruchomościami, usługi publiczne i wiele innych.

Bank, towarzystwo ubezpieczeniowe, biuro doradztwa podatkowego, biuro rachunkowe, księgowe, administracja publiczna – to tylko początek listy miejsc, gdzie czeka praca po ekonomii. Po tym kierunku łatwiej będzie też prowadzić własny biznes.

Praca po ekonomii – gdzie znaleźć ciekawe oferty?

Jak widać, możliwości rozwoju zawodowego są liczne. Ogólnie mówiąc, wykształcenie ekonomiczne przyda się na różnych stanowiskach:

  • w bankowości,
  • w usługach finansowych,
  • w usługach doradczych,
  • w administracji publicznej.

Przeglądając portale z ofertami pracy, zauważymy dużą różnorodność, jeśli chodzi o wymagania pracodawców i warunki zatrudnienia.

Liczne oferty pracy po studiach ekonomicznych publikowane są w serwisie rekrutacyjnym praca.pl. Poszukując zatrudnienia, warto korzystać właśnie z tego typu popularnych, sprawdzonych stron, publikujących dużą bazę ogłoszeniową. Na stronie możemy w łatwy sposób przejrzeć ciekawe oferty w danym obszarze zawodowym, np. finansach / bankowości czy ubezpieczeniach, i na konkretnym stanowisku. W serwisie ogłaszają się renomowani pracodawcy, którym zależy na profesjonalnie prowadzonym procesie rekrutacyjnym. Wielu z nich oferuje programy staży i praktyk dla studentów oraz absolwentów. Na początku naszej drogi zawodowej, najlepiej jeszcze podczas nauki, warto zainteresować się właśnie tego typu doświadczeniem. To nie tylko cenny punkt w CV, ale też możliwość sprawdzenia się w pracy i oceny, czy obraliśmy dobry kierunek.

0 0 votes
Daj ocenę