Jeziora Nadbałtyckie, czyli wśród dawnych zatok morskich
19 lipca, 2019Bałtyk od las fascynuje turystów, zaś jego wybrzeże jest regionem często wybieranym na wakacyjny wypoczynek. Sam Bałtyk jest bez wątpienia ogromną atrakcją dla turystów, jednak równie interesujące mogą być dawne zatoki morskie. Dziś są one pięknymi jeziorami, których nad Bałtykiem można zobaczyć sporo. Te największe to Łebsko, Gardno oraz Jamno.
Jeziora Nadbałtyckie, czyli wśród dawnych zatok morskich
Jeziora nadbałtyckie są charakterystycznym elementem krajobrazu w pasie polskiego pobrzeża. Te dawne, morskie zatoki zostały odcięte od morza wąskimi piaszczystymi mierzejami. Geneza tych jezior jest ściśle związana z działalnością prądów morskich oraz wiatru. To właśnie one nanosiły piasek i odkładały go wzdłuż linii brzegowej, tworząc wąskie wały zamykające i odcinające zatoki od Morza Bałtyckiego.
Ile jezior nadbałtyckich możemy zobaczyć nad Bałtykiem? Między Szczecinem a Łebą jest ich kilkanaście. Ich rozmiary są bardzo zróżnicowane. Jedne mają zaledwie kilka hektarów, inne nawet kilka tysięcy.
Jednym z ciekawszych jezior nadbałtyckich jest jezioro Jamno leżące w pobliżu Mielna. Niestety jego wody nie należą do zbyt czystych, zaś silnie zarośnięte brzegi sprawiają, że zbiornik ten jest dostępny w zasadzie tylko dla żeglarzy. Inne jezioro o nazwie Bukowo jest zaś prawdziwym rajem dla miłośników wędkarstwa.
Od Bałtyku Mierzeją Łabską oddzielone są dwa ważne jeziora: Łebsko oraz Gardno. Sporo tu torfowisk i bagien, zaś w szuwarach można spotkać wiele ciekawych gatunków zwierząt. Borsuki i wydry są tu największą atrakcją. Są jedno z ciekawszych i największych zwierząt, które można spotkać w tej okolicy, uchodzi jeleń europejski. Główną atrakcją turystyczną są tutaj piękne krajobrazy. Z wysokich wydm Mierzei Łebskiej można podziwiać przepiękne krajobrazy, zaś obserwację terenu ułatwiają dość gęsto tu rozstawione wieże widokowe. Warto podkreślić, że rejon jezior Łebsko oraz Gardno jest nazywany Pobrzeżem Słowińskim, które ze względu na swe walory przyrodnicze i krajobrazowe objęto ochroną w ramach Słowińskiego Parku Narodowego.
To jednocześnie najciekawszy obszar nad Bałtykiem.
Ciekawy jest również obszar wokół jezior Jamno, Bukowo oraz Wicko. Nie brak tam ciekawych tras turystycznych pieszych i rowerowych. To również raj dla wodniaków: żeglarzy i kajakarzy.